BİR ASIRLIK ÖĞRETMEN MESLEĞİNİN SIRLARINI ANLATTI

Posted on Updated on

Öğretmenlik mesleğine gönül veren ve 42 yıl hizmet eden Saadet Berna, 97 yaşında hala okuldan okula koşarak genç meslektaşlarına “model öğretmen” olmanın sırlarını anlatıyor.

Öğretmenlerin kadrolu görevleri bitse de emekli olmadıklarını, en azından mahallelerinde ve çevrelerine yol gösterici, danışman olmaya devam etmesi gerektiğine işaret eden Berna, mesleğin mesai saatleriyle sınırlandırılmamasını vurguluyor.

En yaşlı öğretmen Berna: -“Parayla yapılacak iş değildir öğretmenlik. Para kazanmak, aylık almak istiyorsa başka işler yapsın” diyor.

Saadet Öğretmen, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi, kendi boyadığı perdeleriyle, renkli koltuklarıyla, zengin kütüphanesiyle kurduğu dünyasının kapılarını AA muhabirine açtı. Atatürk’ün naaşının Dolmabahçe’den Haydarpaşa’ya getirilirken onu havadan takip eden uçağı kullanan pilot eşi Turgut Berna’yı gururla, kalbi delik olduğu için kaybettiği 21 yaşındaki kızını gözleri dolarak ansa da oğlunu ve torunlarını düşünerek kendini mutlu edebilen güçlü bir kadın Saadet Berna.Cumhuriyetin ilk öğretmenlerinden 97 yaşındaki Saadet Berna, iki yıl önce de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Türkiye’den “aktif yaşlı” seçilerek ülkeyi temsil etti.

Dört çocuklu bir ailenin en küçük kızı olarak dünyaya gelen Saadet Berna’nın hem annesi hem de babası öğretmen. Öğretmen olabilmek için çok uğraştığını anlatan Saadet öğretmen, ortaokulu okuduktan sonra Eskişehir Lisesine devam etmek istediğini ancak kız olduğu için alınmadığını anlattı.Saadet Öğretmen, babasına okula devam etmek için çok ısrar ettiğini belirterek, “Babam ‘üç kardeşin daha var, farklı bir şehre gönderemem masraflı olur’ dedi. Bir sene ağlayarak geçirdim çünkü okumak istiyordum. Sonra bu isteğimi bilen Eskişehir Lisesi’ndeki Öğretmenler Kurulu’nun önerisiyle 1934’de İstanbul’daki Çapa Öğretmen Okulu’na gönderildim” diye konuştu.

“Dünyaya Bir Daha Gelsem Yine Öğretmenlik Mesleğini Seçerdim”

Atatürk ile ilgili anılarını gözleri dolarak anlatan Saadet Öğretmen, bir gün Atatürk’ün eğitim gördüğü okulu ziyaret ettiğini onu yakından görmenin kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi.Atatürk’ün ülkenin düşmanlardan temizlenmesinin ardından öğretmenlere “Türkiye’nin geleceğini siz kuracaksınız”, genç subaylara da “siz de memleketi koruyacaksınız” sözleriyle seslendiğini aktaran Berna, bu nedenle Atatürk’ün her iki mesleğe de büyük önem verdiğini vurguladı.

Okuldan 1937 yılında mezun olduğunu ve meslek hayatına ülkenin çeşitli illerinde devam ettiğini ifade eden Saadet Berna, “Dünyaya bir daha gelsem yine öğretmenlik mesleğini seçerdim” dedi.Cumhuriyetin ilk öğretmenlerinden Saadet Berna, öğretmenlere ara tatillerde kendilerini daha iyi yetiştirebilmeleri için kurs verilerek, sertifika alanlara da maaşlarına zam yapılması gerektiğini belirtti.Öğretmenlerin mesai saati kavramının olmaması gerektiğini vurgulayan Berna, “Öğretmenlerin mesai saatiyle kendini bağlaması doğru değil. “Öğretmenlik hiç bir mesleğe benzemiyor”

Meslektaşlarını hiç bir zaman unutmadığını anlatan Berna, okullardan gelen teklifler üzerine deneyimlerini öğretmenlerle paylaştığını, ailelerle konuştuğunu ve öğrencilerle bir araya geldiğini anlattı.Öğretmenlik mesleğinin hiç bir mesleğe benzemediğini dile getiren Berna, “Öğretmenin pedagojik formasyonu olacak yani mesleği uygulama bilgileri olacak, dalında uzman olacak, bir de genel kültürü olacak, çocuklara gelin araştıralım bunu diyecek” ifadesini kullandı.

Özel bir okulda müdürlük yaparken birinci sınıf öğrencilerini uyum eğitimi için bir hafta önceden eğitime başlattığını anlatan Berna, bugün de bu uygulamanın olmasının kendisini mutlu ettiğini dile getirdi.Berna, “Öğretmen yaşamıyla model olmalı. Araştırıcı, inceleyici olmalı, geleceğe dönük olmalı, sabırlı olmalı ve sade bir yaşam içinde olmalı” dedi. Emekli öğretmenlerin bütün Türkiye’yi dolaştıkları için pek çok konuda bilgisinin olabileceğine, tecrübelerinden faydalanılabileceğine dikkati çeken Berna, aileler çocuğuyla, yaşamıyla ilgili konularda emekli öğretmenlere danışabileceğini sözlerine ekledi.

Gönderen  TED Bodrum Koleji Sınıf Öğretmeni

Kaynak: AA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s