5 Yararlı Eğitsel Oyun Uygulaması

Posted on Updated on

Çoğu kadın ve erkek güzel görünmek için vücut kaslarını geliştirmeye çalışır. Bunun için ağırlık kaldırırlar, koşarlar, spor aletleriyle çalışırlar… Peki vücut kasları gibi beyin kaslarının da antrenmanlarla geliştirilebileceğini biliyor muydunuz? Tabii ki beynimize ağırlık çalışması, koşu veya spor hareketleri yaptırmıyoruz. Beynimizin kaslarını geliştirmek aslında bunlardan çok daha kolay. Anahtar kelime ise: eğitsel oyunlar.

Eğitimde oyunların aktif olarak kullanılması ve ödül mantığının artık somut ödüllerle değil oyunlarla sağlanması gerektiğinin üzerine sık sık yazıyorum. Özellikle ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin eğitim farkındalıkları tam oluşmadığından öğretim programlarına oyunların dahil edilmesi onların derse olan ilgisini arttıracak ve deyim yerindeyse zorla öğrenmek yerine isteyerek öğrenecekler.

Bu yazımda yararlı olacağını düşündüğüm 5 eğitsel oyun uygulaması listesi hazırladım.

1. Brain Challenge

İçerisinde bulunan kişisel çalıştırma koçu ve bireysel istatistiklerin sayesinde çalışmalara başladığımız andan itibaren beynimizin gelişimini kontrol altında tutabildiğimiz bir eğitsel oyundur. Bireysel olarak günlük testler hazırlar. Testlerinin içerisinde dikkatten, mantığa; matematikten görsel hafızaya kadar birçok oyun türü bulunan bu uygulamanın öğrenme kabiliyetleri yetişkinlerden katbekat fazla olan çocuklar üzerinde daha etkili olduğu da su götürmez bir gerçektir.

brain-challenge-2brain-challenge

2. King of Maths/King of Maths Junior

King of Maths kadın veya erkek karakter seçimi imkanı sunan, matematik ve geometri alanında alıştırma sorularının bulunduğu bir eğitsel oyundur.

King of Maths Junior ise aynı konseptle ancak daha basit matematik konularıyla ilkokul 1-2-3 yaş aralığına hitap edecek şekilde tasarlanmış eğitsel bir oyundur. Oyunda alıştırmalar tamamlandıkça puan artmakta ve seviyeler değişmektedir.

King-of-Math-Junior

King-of-Math-Junior-2

3.Ruzzle Türkçe/İngilizce

Ruzzle, oyununda isteğiniz doğrultusunda rastgele veya arkadaşınız olan bir rakip seçilir. Size ve rakibinize verilen aynı 4*4’lük harf tablosunda aynı sürede parmağınızı harflerin üzerinde sürükleyerek anlamlı kelimeler bulmaya çalışırsınız. En yüksek puanı toplayan oyunu kazanır. İçeriğinden anlaşılacağı gibi kelime dağarcığını geliştirmek için mükemmel bir oyundur. Ayrıca rekabet içerdiği için daha yüksek puanlar almaya ve yeni kelimeler öğrenmeye teşvik eder. Türkçe oynanırsa Türkçe kelime haznesini; İngilizce oynanırsa İngilizce kelime haznesini geliştirir.

Ruzzle2

Ruzzle

4.Little Alchemy

Ateş, su, toprak ve hava olmak üzere verilen 4 temel elementi kullanarak yüzlerce şey üretebileceğiniz eğlenceli olduğu kadar ilginç de olan bir oyun. Son olarak şunu söylemeliyim, mutlaka oynamalısınız!

Little-Alchemy

5.Küçük Bilmeceler

Türk yazılımcılar tarafından geliştirilmiş bir bilmece uygulaması. Eğitici olarak ne kadar yararı olur bilinmez ama bir Türk tarafından yapılmış olduğu için milliyetçi duygularla paylaşmak istedim.

kucuk-bilmeceler-2

kucuk-bilmeceler

Gönderen: Leyla Ezgi Kılıç TED Bodrum Koleji Bilgisayar Öğretmeni

Kaynak: http://botedergi.org/5-yararli-egitsel-oyun-uygulamasi/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s