Öğrencilerinize Bunları Söylüyor musunuz?

Posted on Updated on

Sınıfınızla kurduğunuz iletişim, konuşma şekliniz, seçtiğiniz cümleler hem sizin başarınız hem de öğrencilerinizin başarısı üzerinde büyük öneme sahiptir. Özellikle ortaokul öğrencileri için çevresel faktörler çok önemlidir; ne söylenildiği, yapıldığı öğrencileri çok fazla etkiler. Bu faktörler, aynı zamanda öğrencilerin davranışları, tutumları ve gelişimleri açısından çok büyük bir rol oynamaktadır. Şimdi sizlere sınıflarınızda her gün söylemeniz gereken, verdiğiniz eğitimin hem akademik kalitesi hem de sosyal ve gelişimsel olarak daha verimli olması açısından büyük öneme sahip birkaç ipucunu paylaşacağız.

Sınıflarınızda aşağıdaki cümleleri kullanıp kullanmadığınızdan emin olun:

  1. Günaydın/ İyi Günler.

Standart ve muhtemelen otomatik cümle kalıplarınız vardır sınıfınızı selamlarken ya da sınıfınızdan ayrılırken. Bunlar, zaman içinde onlar için bir alışkanlık oluşturuyor. Diğer yandan onların zamanlama ve organize olma açısından gelişimlerine katkı sağlıyor. “Günaydın” diyerek günün aydın olacağına, mutlu, başarılı ve üretken bir gün geçirileceğine dair dileklerinizi sunarken yine aynı şekilde “Güle güle” veya “İyi günler” derken onların hoş bir gün ve akşam geçirmesi yönündeki dileklerinizi sunuyor ve öğrenme ortamınızda pozitif bir duygu yayıyorsunuz.

  1. Anladınız mı?

Şunu unutmamalıyız ki her öğrenci her görevi aynı hızda ve kapasitede anlayacak diye bir kural yoktur. Bu noktada biz öğretmenler, öğrencileri iyi gözlemlemeli ve onların anlattıklarımızı anlayıp anlamadıklarını kontrol etmeliyiz. Bu yüzden de sık sık “Anladınız mı?” sorusunu sorun, sıraların arasında gezin, öğrencilerin verilen görevleri yapıp yapmadıklarını ya da nasıl yaptıklarını kontrol edin. Defterlerine aldıkları notları bile göz ucuyla kontrol etmeniz size istediğiniz verileri kazandıracaktır. Öğrencilere açık uçlu ve mutlaka bireysel sorular sorun, “Bu soru hakkında ne düşünüyorsun?”, “Nasıl yapabilirsin?”, “Yeniden anlatmamı ister misin?” Bu tarz sorular sormanız öğrencinizin yardım isteme beceresini geliştirmesini, problemini daha açıkça anlatmasını kolaylaştıracaktır. Üstelik herkes için farklı bir anlama yolu olduğunu belirtir ve gerçekten farklı yollar denerseniz, sizden yardım istemeye can bile atabilirler.

  1. Bunun Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Sınıfınızda verimli olmak istiyorsanız öğrencilerden geri bildirim almanız faydalı olacaktır. Çocuklar en iyi eğlenirken öğrenir. Sıkıntı ve endişe duyulan bir ortamda kolayca anlaşılacak bilgileri dahi algılamak, bir anda büyük bir probleme dönüşebilir. Rutinler ve belli yapılar kullanmak elbette önemlidir ama aktivitelere eğlence katmak, belki onlarda bile önemlidir. Çocuklar okul hakkında heyecan duymalılar ki orada bulunmaktan zevk alabilsinler. Çoğu öğrenci matematik ve tarih derslerini sıkıcı bulur. Siz öğretmen olarak belli kalıpların dışına çıkıp alanınızda yetkin olup dersinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bu noktada öğrencilerinizden geri bildirim alın, onlara ne düşündüklerini her zaman sorun. Bu size de ışık tutacaktır.

  1. Bu Neden Önemli?

Unutmayın, öğrenciler ilgilerini çekmeyen ya da yararsız buldukları şeyleri öğrenmek için çaba göstermezler. O yaşlardayken bazı şeylerin önemini sizler kadar anlayamamaları oldukça normaldir. Bu yüzden onlara görevlerini nasıl yerine getireceklerini ve bunu yapmalarının neden önemli, gerekli olduğunu anlatın. Bu bilgiler onlarda öğrenmeye karşı sağlıklı bir tutum geliştirecek, yaptıkları şeyin ne kadar önemli olduğunu fark etmelerini sağlamalarına yardımcı olacaktır. Bunu anlamalarını sağlamak için onları bu dersin neden önemli olduğu sorusuyla yönlendirin. Bu sayede onlarda farklı bir bakış açısı kazandırabilirsiniz. Elbette bu süreçte bir şeylerin önemini kavratmak adına onlara baskı yapmayın.

  1. İyi İş Çıkardın; Seninle Gurur Duyuyorum.

Ortaya çıkan ürünün, yapılan bir görevin ardından olumlu dönüt vermek çok önemlidir. Emin olun ki çocuklar için sınıfta öğretmenden övgü duymak, dondurma yemek kadar hoş bir aktivitedir. Öğrencilerinizi her zaman kabiliyetlerinden ötürü cesaretlendirdiğinize emin olun. Çok çalıştıklarında, ekstra gayret sarf ettiklerinde, “İyi iş çıkardın” , “Çok zekice”, “Seninle gurur duyuyorum” gibi cümleler, öğrencilerde öz güven oluşumuna ve her şeyden önemlisi farklı düşünebilmeleri için cesaretlenmelerine zemin hazırlar.

Bu öne çıkardığımız noktaları, sınıfınızda etkin bir şekilde kullanmanız durumunda hem öğrencilerinizin hem de bir öğretmen olarak sizin performansınızın yükseleceğinden şüpheniz olmasın.

 Gönderen: Nermin Şeker TED Bodrum Koleji Sınıf Öğretmeni

Kaynak: http://busyteacher.org/15490-5-things-say-to-your-class-every-day.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s