Evet, Bir Ebeveyn Olarak Çocuğunuza Zaman Ayırmanız Fark Yaratır!

Posted on Updated on

family-time

Anneler arasındaki savaştaki son “bombardıman”, ebeveyn olarak harcadığınız onca zamanın çok da önemli olmadığı üzerine. Ancak bu, The Washington Post, The Guardian, The Independent ve The New York Times gibi dünyanın en önemli gazetelerinde hakkında yapılan coşkulu ve yaygın haberlere rağmen pek de doğru görünmeyen bir iddia. (Araştırmanın sonuçlarına Eğitimpedia’dan da ulaşabilirsiniz: Araştırma: Çocuklarla Geçirilen Zaman Ne Kadar Önemli?)

Ebeveynlerin çocuklarıyla geçirdiği zamanın önemli olmadığı iddiası, bir grup sosyolog tarafından yapılan tek bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıktı. Sosyologlar ebeveynlerin çocuklarıyla geçirdiği zamanın çocuklarının ileride nasıl bir geleceği olacağı ile – akademik başarı, davranışsal ve duygusal sağlık anlamında – nerdeyse hiçbir ilişkisi bulunmadığını iddia ediyor. Yani araştırmanın sonucu özünde, bir ilişki “bulmamayı” iddia ediyor.

Bu “bulmama”, araştırmacıların ebeveyn katkılarını tam olarak ölçmeme hatalarının bir yansıması. Çalışma, özellikle, ebeveynlerin genelde çocuklarıyla ne kadar zaman geçirdiklerini ölçmüyor. Bunun yerine, her bir ebeveynin (anne-baba) iki belli günde (biri hafta içi ve biri de hafta sonu) çocuklarıyla ne kadar vakit geçirdiklerini ölçüyor.

İster çocuğuna yakın ister çocuğuna uzak bir ebeveyn kategorisine girin, sonuç daha çok haftanın hangi günlerinde araştırmacıların sorularına yanıt verdiğinize bağlı oluyor. Örneğin, bu haftaya çocuklarla Disneyland’a gitmek için işten birkaç gün izin alarak başladım. Pazar ya da Pazartesi günleri hakkında sorular soran bir araştırma, beni uyanık olduğu her anı çocuklarıyla geçiren ve onlara çok yakın bir ebeveyn kategorisine sokardı. Ama bugün işe geri döndüm ve geç saatlere kadar onları görmem olası değil. Bu yüzden bana başka günler yerine bugünle ilgili sorular soran bir araştırma, beni eve gelmeyen/ortada olmayan ebeveyn kategorisine koyacaktı. Gerçek şu ki; hiçbiri doğru değil.

Benim ebeveynlik katkımı bulma konusunda bu kadar zayıf bir iş çıkaran bir araştırmanın, çocuklarımın nasıl yetişkinler olacağıyla ilgili ortaya pek de doğru şeyler çıkaramaması hiç de şaşırtıcı değil.

Tek bir güne ait bilgilere dayanarak ebeveynlik yaptığınız süre hakkında fikir edinmeye çalışmak, tek bir güne bakarak gelirinizi ölçmeye çalışmaya benziyor biraz. Eğer dün maaş gününüzse zengin görünürsünüz, ama değilse, meteliksiz olarak kayıtlara geçersiniz. Ancak daha anlamlı bir zaman dilimi üzerinden gelirinize ya da ebeveynlik sürenize bakarak daha açık ve net bir resim elde edersiniz.

Chicago Üniversitesi’nde kamu politikası profesörü ve gelişimsel psikolog Ariel Kalil şöyle diyor: “Dün ne yaptığın, geçen yıl ne yaptığını temsil etmemeli.” Ebeveynlik yaptığınız zaman üzerine yapılan en kaliteli çalışmaların, ebeveynlerin çocuklarına ne sıklıkla kitap okuduklarına, oyun oynadıklarına ya da ödevlerine yardımcı olduklarına bir ay ya da daha uzun süre (katılımcıların ebeveynliğe olan farklı yaklaşımlarını temsil etmeye yetecek kadar uzun bir süre) boyunca odaklanmalarının sebebi budur.

Spor yapmaya yetecek zamanı olmayan, aylardır bir yetişkin filmi bile izlememiş ve romantik gece buluşmalarının sadece bir fikir olmak yerine gerçek olmasını dileyen yorgun bir ebeveyn olarak, neden çoğumuzun kendimize daha çok zaman ayırmamız gerektiğini iddia eden araştırmaları ateşli bir şekilde savunabileceğini anlıyorum. Belki bunu yapmalıyız da. Ama bunu, yanıltıcı ve güvenilmez araştırmalara dayanarak yapmamalıyız. En iyisi, ebeveynlik tercihlerimizi daha güvenilir ve geniş kapsamlı çalışmaların ışığında yapmak. Tıpkı Kalil’inki gibi: “Ebeveynler çocuklarıyla kaliteli zaman geçirdiklerinde, çocuklarının başarılı olma olasılığı daha yüksek oluyor”.

Paylaşım: Nermin ŞEKER TED Bodrum Koleji Sınıf Öğretmeni

Kaynak: http://www.egitimpedia.com/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s